مشخصه اصلی سایت بهینگی و بارگذاری سریع آن می باشد. به این دلیل ابزارهای تست وبسایت به منظور بررسی عملکرد آن حائز اهمیت هستند. از آنجاییکه سرعت لود سایت به عنوان یکی از پارامترهای SEO در نظر گرفته می شود اهمیت آن را دو چندان می نماید. علاوه بر خرید هاست مناسب و کیفیت سرویس دهی شرکت میزبانی راهکار هایی نظیر عدم استفاده از تعداد زیاد تصاویر ، استفاده از ابزارهای فشرده سازی ، استفاده از caching و … در خصوص عملکرد یک وب سایت بسیار حائز اهمیت می باشد. تا کنون ابزارهای تست سرعت سایت رایگان بیشماری ارائه شده اند، اما برخی از این ابزارها با وب سایت های ایرانی سازگاری نداشته و اطلاعات درستی ارائه نمی دهند. از طرف دیگر نیز بسیاری از آنها برای تست سرعت وبسایت های ایرانی بسیار مفید هستند.

علاوه بر تاثیر سرعت بر سئو، می توان اثر آن را در جذب مخاطب هم موردبررسی قرار داد. کاربران همیشه به دنبال سرعت بیشتر برای انجام امور و دسترسی به اطلاعات موردنیاز خود هستند. از اینرو کندی سایت در بالا آمدن صفحات آن سبب خستگی و دلزدگی کاربر شده و در چنین شرایطی کاربر قید سایت شما را زده و به سراغ سایت های مشابه خواهد رفت. پس اگر جذب مخاطب و افزایش درآمد از طریق سایت برای شما اولویت بالایی دارد قبل از هر کاری به فکر سرعت ان باشید.به همین دلیل در ادامه لیستی از بهترین ابزارهای تست وبسایت را به شما معرفی کرده و ویژگی های مرتبط با هر کدام را توضیح خواهیم داد.

مفاهیم مهم در سنجش سرعت

قبل از اینکه سرعت سایت خود را بسنجید باید با یکسری از اصطلاحات و مفاهیم در این حوزه آشنا شوید تا بتوانید سایت خود را تجزیه و تحلیل نمایید و نسبت به بهینگی ان اقدام کنید.

مدت زمان رسیدن به اولین بایت (TTFB)

مدت زمانی که طی می شود تا به اولین بایت (Time to First Byte) برسد معیاری ست که زمان پاسخگویی سرور به درخواست کاربر را ارائه می دهد. این زمان مدتی است که طول می کشد مرورگر شما بعد از ارسال درخواست اطلاعات را از سرور دریافت و نمایش وبسایت شروع شود.

CSS و جاوا اسکریپت‌های Render-Blocking

کدهای Render Blocking از دسته کدهای CSS و جاوا اسکریپتی هستند که بر سرعت بارگذاری و نمایش سریع وبسایت تاثیر می گذارند. گوگل برای رفع این مشکل جاوا اسکریپت ها پیشنهاد حذف یا به تعویق انداختن اجرای آن را می دهد. به منظور  بهینه سازی CSS باید تعداد و استفاده از آنها را کاهش دهیم.

خلاصه‌سازی منابع

خلاصه‌سازی منابع (Minification) این آیتم نمایانگر حذف کاراکترهای غیر ضروری از HTML، جاوا اسکریپت و CSS است. به طور مثال:
• کاراکتر فاصله
• کاراکتر پرش به خط جدید
• کامنت‌ها
• Block delimiter ها
با توجه به کاهش تعداد کدهای درخواستی از سرور زمان موردنیاز برای باگذاری وبسایت کاهش می یابد.

درخواست‌های HTTP

دریافت اطلاعات از سرور با استفاده از پروتکل HTTP صورت می گیرد. این عملیات به صورت یک درخواست و پاسخ بین درخواست دهنده و میزبان انجام می شود. هر چه نمایش برگه های سایت شما نیاز به ارسال درخواست های بیشتری به سوی سرور باشد سرعت بارگذاری کاهش می یابد. برای کاهش تعداد درخواست ها می توان اقدامات زیر را انجام داد:
  • ترکیب فایل های جاوا و CSS
  • در صورت کوتاهی کد های جاوا اسکریپت به صورت درون خطی (inline) بکار روند
  • حذف موارد اضافی مانند افزونه هایی که تعداد درخواست سرور را افزایش می دهد
  • استفاده از CSS Sprite

ابزارهای تست سرعت سایت

  1. ابزار Pingdom

Pingdom یک وب‌سایت و ابزار نظارت بر عملکرد است که به ساخت سریع‌تر و مطمئن‌تر وب اختصاص داده شده‌است. این ابزار به مدیران سایت‌ها امکان دریافت اطلاعات و گزارشات خاص از عملکرد سرعت بارگذاری صفحات وب را می‌دهد. این سیستم اساسا یک سیستم مانیتورینگ است که به شکل آنلاین برای تست سرعت وب‌سایت‌ها در دسترس قرار گرفته‌است و آمار بسیار خوبی از عملکرد صفحات وب‌سایت‌ها را ارائه می‌کند که برای هر مدیری سایتی بسیار مفید و کاربردی است. با کمک این ابزار، مدیران سایت‌ها نسبت به هر مسئله‌ای هشدار دریافت می‌کنند تا بتوانند روی کار روزانه خود تمرکز کنند.

جهت استفاده از این سرویس بایستی پس از ورود به این وب سایت ، در قسمت مشخص شده در بالای صفحه آدرس سایت خود را وارد نموده و دکمه Test Now را انتخاب نمایید. بعد از گذشت چند ثانیه نتیجه ی تست سرعت ، همانند شکل زیر به نمایش در خواهد آمد:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید در باکس مشکی رنگ بالا نتایج کلی از قبیل سرعت لود شدن ، حجم اطلاعات موجود در صفحه ی اصلی و … نمایش داده می شود. در قسمت پایین نیز زمان بارگزاری فایل های مختلف درون سایت به تفکیک آورده شده که با توجه به این آمار مشخص می شود که کدام فایل ها تاثیر بیشتری در زمان لود شدن وب سایت شما دارد. با کاهش حجم و یا در صورت امکان حذف آن ها عملکرد وب سایت خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید.

در این صفحه سه تب دیگه نیز موجود می باشد. در تب Performance Grade  نمره های مربوط به عملکردهای مختلف سایت موجود می باشد و بدین وسیله می توان جهت رفع مشکل قسمت هایی که نمره پایین کسب کرده اند ، اقدام نمود .

در تب Page Analysis نیز اطلاعات مفید و آمار های مختلفی در خصوص بخش ها و فایل های موجود در سایت آورده شده که برای تست سرعت لود شدن وب سایت مفید و کاربردی می باشد.

در تب History نیز تاریخچه تست هایی انجام شده بر روی این وب سایت ، در قالب نمودارها و لیست های متفاوت قابل مشاهده است و در صورت انجام تغییرات و تست مجدد می توان نتایج تغییرات را با نتایج گذشته مقایسه نمود .

ویژگی‌های Pingdom:

 تمام قسمت‌های یک صفحه وب را بررسی می‌نماید.
 گزارشی اجمالی از عملکرد ارائه می‌دهد.
 سابقه عملکرد را ردیابی می‌نماید.
 به شما این امکان را می‌دهد تا از مکان‌های متفاوت تست انجام دهید.

[/codebean_google_map]